Czym jest karta paliwowa prepaid

Karty paliwowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród właścicieli pojedynczych aut służbowych jak i ogromnych flot samochodowych. Pozwalają one na bezgotówkowe płacenie za tankowanie oraz szereg innych usług związanych z eksploatacją auta. Niezwykle ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem są karty paliwowe prepaid, zapewniające nie tylko stałą kontrolę nad wydatkami ponoszonymi z tytułu posiadania pojazdu służbowego, ale i zwiększające bezpieczeństwo tych transakcji. Czym dokładnie jest karta paliwowa i jakie są jej zalety dowiesz się z dalszej części tekstu.

Czym właściwie jest karta paliwowa prepaid?

Kart paliwowa jest środkiem płatniczym umożliwiającym bezgotówkowe uiszczanie opłat. Wyglądem zbliżona jest do standardowej karty bankomatowej, jednak jej właścicielem może zostać jedynie osoba prowadząca działalność (nawet jednoosobową). Głównym celem tego środka płatniczego jest możliwość uiszczania opłat za tankowanie po cenie niższej, niż standardowy klient stacji paliw. Posiadacze kart paliwowych, mogą bowiem liczyć na atrakcyjne zniżki dotyczące paliw oraz akcesoriów samochodowych, czy usług związanych z eksploatacja auta.

Omawiana w niniejszym artykule karta paliwowa prepaid to szczególny rodzaj kart paliwowych, która umożliwia jeszcze sprawniejsze działanie firmy i zarządzanie nią. Ten rodzaj środka płatniczego to karta przedpłacona, czyli taka, którą należy zasilić wybraną przez sam sumą środków przed użyciem. Bez tego jest ona całkowicie bezużyteczna, jednak ma to swoje ogromne zalety.

Tankuj i oszczędzaj dzięki karcie paliwowej Moyl

Zalety kart paliwowych prepaid

Jedną z marek, które jako pierwsze zaoferowały swoim klientom kartę prepaid jest MOYL. Jej posiadacze mogą się cieszyć niezwykle korzystnymi zniżkami na zakup paliwa dochodzącymi do nawet -25 groszy na jednym litrze, a także zniżką rzędu -20% na akcesoria samochodowe. Dodatkowym atutem jest także możliwość korzystania z intuicyjnego i prostego w obsłudze oprogramowania dostępnego dla właścicieli karty. Umożliwia ono stały podgląd do wydatków ponoszonych na eksploatację auta oraz pozwala na tworzenie faktur zbiorczych, dzięki zapisywaniu każdej transakcji w systemie. Eliminuje to również konieczność każdorazowego pobierania faktury w kasie sklepu, czy stacji benzynowej.

Największą zaletą kart paliwowych prepaid jest jednak możliwość kontrolowania budżetu firmy. Dzięki przedpłaconemu charakterowi karty, środki firmowe są zabezpieczone przed nieuzasadnionym użyciem, a na eksploatację auta służbowego wydajemy tyle, ile zdecydujemy się przelać na kartę. Uniemożliwia to również nieuczciwym pracownikom korzystanie z karty, w celu tankowania osobistego auta. Jest to również środek bezpieczeństwa, który w przypadku kradzieży karty, zablokuje złodziejowi nieograniczony dostęp do środków firmowych.

Zasady działania kart paliwowych są stosunkowo jasne, a procesy księgowe nie powinny sprawiać żadnych problemów. Jednakże, jeszcze do niedawna wielu podatników korzystających z tego rodzaju usług, napotykało pewne problemy z klasyfikacją takich transakcji. Odwiedź stronę Moyl i przeczytaj następujący artykuł – https://www.moyl.pl/blog/karty-paliwowe-a-odliczenie-podatku-vat, a dowiesz się jak wygląda kwestia odliczenia podatku VAT w przypadku korzystania z kart paliwowych.