Notowania kryptowalut – co należy o nich wiedzieć?

Na światowych rynkach finansowych można inwestować w wiele bardzo różnych instrumentów. W ostatnich latach kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością.

Czym są kursy kryptowalut?

To cyfrowe waluty, wirtualne, które niezależne są od decyzji centralnych banków konkretnych państwa. Jednak kursy kryptowalut podlegają sporym wahaniom, co jest zauważalne szczególnie w  przypadku Bitcoina – największej kryptowaluty na świecie. Kurs kryptowalut wahający się pomiędzy 6000 dolarów a 19 000 dolarów mówi sam za siebie. Warto przekonać się co ma wpływ na wszelkie notowania kryptowalut, aby móc zainwestować w nie z zyskiem czy też ograniczając inwestycyjne ryzyko.

Bardzo podobnie jak w przypadku kursu notowanych akcji na giełdzie, aktualne kursy kryptowalut są ceny, za jakie dane kryptowalutowe tokeny można kupić czy też sprzedać. Obecnie na kryptowalutowych giełdach znajdziemy ponad tysiąca różnych kryptowalut, których kapitalizacja łączna wynosi 100 miliardów dolarów. Aktualne kursy kryptowalut są zależne od bardzo wielu czynników, a poznanie ich ułatwia znacznie dokonywanie inwestycji w te rynkowe instrumenty.

Prawo popytu i podaży

Na notowania kryptowalut bardzo duży wpływ ma prawo fundamentalne ekonomii. Notowania kryptowalut zależne są od zachowania podaży oraz popytu. Jeśli podaż rośnie na daną kryptowalutę, to jej cena spadać musi, o ile warunku pozostałe są całkowicie niezmienne. Analogicznie przy zwiększaniu się popytu na kryptowalutę wywołujemy mocny wzrost jej kursu i to nawet w bardzo krótkim czasie.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na notowania kryptowalut, jest samo zainwestowanie do inwestorów. Jeśli inwestorzy wierzą w to, że dana kryptowaluta ma sporą wartość, jest niezmiernie perspektywiczna, a inwestycje w nią opłacą się na pewno w przyszłości, to kurs jak najbardziej będzie wzrastał. Tym samym kolejni gracze skupować zaczną daną kryptowalutę zwiększając sukcesywnie jej wartość.

Za same ceny kryptowalut odpowiada także koszt elektrycznej energii. Musimy pamiętać, że do wydobywania wirtualnych walut są potrzebne bardzo duże pokłady energii, szczególnie w przypadku Bitcoina. Energia maszyny zasila do kopania kryptowalut. Stąd też ceny energii oddziałują bezpośrednio na same ceny kryptowalut. Ceny również podnoszą koszty wydobywania, na które się składa nie tylko cena elektrycznej energii, ale także cena hardware czy też innych elementów, które niezbędne są do wydobywania waluty.