Czy faktoring w branży meblarskiej? Historia pana Marcina

Przemysł drzewny jest jednym z filarów polskiego sektora MŚP. Znaczna część produkowanych mebli jest jednak przeznaczana na eksport. Dla niedużych podmiotów wiąże się to z ryzkiem. Nie tak łatwo znaleźć nowego kontrahenta za granicą, a próba jego weryfikacji na własną rękę może okazać się nieskuteczna i zabierać wiele cennego czasu przedsiębiorcy. Jednak dzięki narzędziom takim jak faktoring, nawet mikroprzedsiębiorstwa mają szansę odnieść sukces na arenie międzynarodowej. W jaki sposób? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby skutecznie eksportować w branży meblarskiej.

44% firm ma problem z terminowym opłacaniem faktur

Zadłużenia i złe praktyki płatnicze to zmora przedsiębiorstw z sektora MŚP. Niestety nawyki te nie ulegają poprawie. Według sondażu wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez IMAS International z 2 kwietnia 2020 roku aż 44% badanych ma problemy z terminowym opłacaniem faktur, ponieważ inni kontrahenci nie regulują na czas swoich zobowiązań. Ponadto 42% przedsiębiorców nie ma już wzajemnego zaufania do wiarygodności finansowej w obliczu pandemii wirusa COVID-19. Choć nie wszystko da się przewidzieć, a pandemia jest tego przykładem, na pewno warto rzetelnie weryfikować kontrahenta, z którym planuje się współpracę. -dotyczy to zwłaszcza branży meblarskiej, a pomoże w tym faktoring.

Warto zweryfikować wcześniej kontrahenta

Skuteczna weryfikacja kontrahenta może uchronić firmę od zatorów płatniczych. Jednak, zwłaszcza jeśli chodzi o eksport, taka procedura wiąże się w biurokracją. W takim wypadku pomocne może być doświadczenie faktora. Bibby Financial Services oferuje finansowanie na postawie Ex Works – a więc, gdy wyroby przejdą weryfikację urzędu celnego w kraju odbiorcy. Skorzystanie z faktoringu niesie za sobą szereg innych korzyści, takich jak posprzedażowy kontakt z odbiorcami lub możliwość konsultacji z oddziałami w innych krajach, które finalnie oznaczają oszczędność czasu dla przedsiębiorcy. Może się on wówczas zająć poszukiwaniem nowego klienta lub inwestycją w innowacyjne technologie. Tym samym zwiększa to konkurencyjność firmy na rynku, bez konieczności rezygnowania z eksportu produktów.

Firma faktoringowa może podjąć rozmowy z nierzetelnym odbiorcą

Również okres pandemii nie powinien oznaczać braku działań, ponieważ stagnacja w sektorze MŚP może negatywnie wpłynąć na pozycję firmy. Choć eksport na rynki międzynarodowe może wzbudzać obawy, chociażby ze względu na barierę językową, nie warto się zniechęcać. Tym bardziej, że kwestia ta zazwyczaj jest istotna dopiero przy ewentualności braku wpływu należności na czas. Mimo to warto mieć wsparcie międzynarodowej firmy faktoringowej lub innej instytucji, która podejmie w imieniu przedsiębiorcy rozmowy z nierzetelnym odbiorcą. Ponadto finansowanie faktoringiem chroni eksportera przez wahaniem kursów walutowych. Jak to możliwe? Wynagrodzenie wypłacane jest w walucie uwzględnionej na fakturze.

Dlaczego branża meblarska powinna postawić na faktoring?

Dla przedsiębiorców skorzystanie z faktoringu może być wybawieniem z problemu braku płynności finansowej, opóźnionych płatności oraz nierzetelnych kontrahentów – ostatnią wymienioną kwestię upraszcza zwłaszcza faktoring bez regresu, który jest gwarancją przejęcia przez faktora odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta.

Faktoring wierzytelności to szybka zamiana faktur w gotówkę, ponieważ pieniądze za wykonanie usługi otrzymuje się niemal natychmiast. Co więcej, dla firmy z tej branży ogromnym odciążeniem będzie przejęcie przez faktora obowiązku weryfikacji oraz stałego monitoringu potencjalnego kontrahenta, zwłaszcza zagranicznego. Same usługi faktoringowe są przydatne zwłaszcza w branżach, które współpracują z dostawcami wymagającymi krótkich terminów płatności. Dzieje się tak nie tylko w meblarstwie, lecz także branży drzewnej, transportowej czy tworzyw sztucznych. Środki uzyskane z faktoringu przedsiębiorca może przeznaczyć na zapłatę za nowe dostawy i dzięki temu przyspieszyć cały cykl gospodarczy.

Faktoring eksportowy to szansa zwłaszcza dla producentów mebli

Meblarstwo ¾ własnej produkcji przeznacza na eksport. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że minimalny termin płatności w eksporcie to 60 dni. Kto może sobie na to pozwolić? Gdy dojdą do tego opóźnienia w płatności, eksporterzy z branży najprawdopodobniej będą potrzebowali wsparcia, aby przetrwać. O biznesie i jego finansowaniu warto jednak pomyśleć przed kłopotami i traktować go jako szansę. Faktoring w trudnych realiach zmagania się z wirusem COVID-19 buduje deficytowy obecnie „towar” – wiarygodność finansową wobec kontrahentów.

Dzięki dysponowaniu gotówką oraz regulowaniu płatności w terminie, przedsiębiorca może z kolei liczyć również na rabaty za szybką płatność. Warto zwrócić uwagę na kompetencje faktora. Bibby Financial Services ma ponad 200 lat doświadczenia, a jako część Bibby Line Group, może pochwalić się finansowaniem firm eksportujących do ponad 124 krajów na całym świecie.

Przypadek Pana Marcina, który rozwinął firmę z pomocą faktoringu

Pan Marcin jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem uznał, że jego firma jest gotowa na współpracę z dużą siecią handlową. Firma Pana Marcina zajmowała się produkcją mebli ogrodowych. Jednak kontrahent oczekiwał od przedsiębiorcy zgody na 120-dniowy termin płatności. Wtedy marzenie o intratnym zleceniu na produkcję mebli mogło zostać przekreślone. Mimo to właściciel firmy z branży meblarskiej postanowił, że się nie podda i udał się do banku. Niestety kredyt obrotowy nie spełniał jego wymogów. Problemem okazało się też to, że firma Pana Marcina, choć ze znacznym stażem na rynku, nie była duża, a co za tym idzie – dla banku oznaczało to finansowanie obarczone potencjalnym ryzykiem. Bank wymagał więc przedstawienia zabezpieczeń, na które Pan Marcin nie mógł się zgodzić. Okazało się, że istnieje inne rozwiązanie niż pożyczka z banku, było nim finansowanie pozabankowe firmy, a konkretnie faktoring.

Właściciel firmy zdecydował się na faktoring bez regresu. Oszczędził dzięki temu znaczną ilość czasu oraz nerwów związanych z monitorowaniem płatności. Przedsiębiorca podpisał umowę z dużą siecią handlową, a pieniądze za wykonanie usługi otrzymał po dwóch dniach od dostarczenia mebli ogrodowych do sklepu. Nie boi się on też podpisywać faktur z długim terminem płatności, ponieważ jego firma może sobie na to pozwolić. Współpraca z faktorem trwa od roku, a Pan Marcin należności dostaje zawsze na czas. Producent mebli ma apetyt na więcej i rozważa podpisanie kolejnego międzynarodowego kontraktu eksportowego. Skorzystanie z faktoringu z Bibby Financial Services pozwoliło mu osiągnąć sukces w Polsce a w perspektywie roku – w Europie.