Jak urządzić pojemną garderobę w domu?

Garderoba jest miejscem, które zapewnia uporządkowanie przestrzeni i wygospodarowanie większej ilości miejsca bez konieczności ustawiania dodatkowych półek i szafek. Ma być przede wszystkim wygodna, funkcjonalna i pasować do reszty aranżacji. Jest już pewnego rodzaju standardem w domach i mieszkaniach. To gwarancja ładu i praktyczne rozwiązanie ze względu na fakt, iż wszelkie niepotrzebne oraz mniej używane przedmioty i ubrania, można umieścić za zamkniętymi drzwiami, w jednym miejscu. Pozwala więc zapanować nad chaosem i to niezależnie od jej wielkości.

Osobne pomieszczenie czy pojemna szafa?

Najlepiej dopasujemy wielkość i położenie garderoby na etapie projektowym, kiedy dopiero budujemy dom lub remontujemy mieszkanie. Wtedy warto pamiętać, że jej najlepsza lokalizacja, to blisko łazienki i sypialni, aby zaraz po przebudzeniu i porannej rutynie, od razu mieć pod ręką ubrania. W nieco mniejszych mieszkaniach, gdzie liczy się zagospodarowanie każdego metra, dobrym rozwiązaniem będzie większa szafa w przedpokoju, umieszczona we wnęce ściennej. Nietypowe miejsca w domu i wszelkiego rodzaju skosy, trudne do aranżacji, to miejsce, gdzie warto skorzystać z garderoby na zamówienie Wrocław.

Garderoba powinna mieć minimum 3,5-4 m². W innym przypadku ciężko będzie nawet swobodnie się obrócić i mieć dostęp do wszystkich rzeczy. Idealną opcją jest więc jej aranżacja w osobnym pomieszczeniu. Daje to duży wachlarz możliwości, a w rozkładzie poszczególnych elementów, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zmieści się tam zarówno miejsce do suszenia, prania, prasowania, strefa wypoczynkowa z pufami, jak i bardzo przydatny element, jakim jest duże lustro. Stolarkę drzwiową mebli, z łatwością możemy dopasować do pozostałych drzwi w domu. Najlepiej umieścić szafy wzdłuż dłuższych ścian, a im większa odległość między szafami i pomiędzy szafą a ścianą, tym lepiej. Przy takich warunkach, będzie nam bardzo łatwo ją sensownie zagospodarować.

Jeśli wydzielamy garderobę z innego pomieszczenia, wystarczy postawienie ścianki działowej i zamontowanie przesuwnych lub składanych drzwi, niezabierających dodatkowego miejsca. Drzwi lustrzane to alternatywa dla osobnego miejsca z lustrem, a całą powierzchnię przeznaczyć można wówczas na półki. W tej opcji dobrym pomysłem będzie wykonanie zabudowy na wymiar i jej precyzyjne wkomponowanie w dostępną przestrzeń.

Pomieszczenia takie jak korytarz czy hol, nie zawsze są obszerne, Można je pozbawić zbędnych ubrań i akcesoriów i tym samym dodać nieco wielkości, dzięki umieszczeniu szafy garderobianej. By zaoszczędzić miejsce na otwieranie drzwi, warto wybrać opcję drzwi przesuwnych. Szafa we wnęce, gdzie nie ma możliwości na zamykaną garderobę, to sposób na zwiększenie funkcjonalności wnętrza.

Od ogółu do szczegółu

Kolor ścian w garderobie jest drugorzędną sprawą, ale jeśli nie mamy do dyspozycji większych powierzchni, zdecydujmy się na jasną paletę barw, by optycznie powiększyć i doświetlić pomieszczenie. Barwne akcenty w pomysłowy sposób skomponują się z pozostałymi ścianami, jeśli te są kolorowe.

Koniecznym elementem jest umieszczenie w garderobie wentylacji, żeby uniknąć nagromadzenia nieprzyjemnych zapachów i zagrzybienia. Wystarczą tutaj drzwi z nawiewnymi otworami lub kratki wentylacyjne. Jeśli natomiast pomieszczenie ma okna, należy zamontować na nich rolety lub żaluzje, ponieważ światło słoneczne powoduje blaknięcie i żółkniecie tkanin.

Co do czego?

Żeby nasza garderoba była pojemna i w rozsądny sposób zagospodarowana, musimy:

  • określić styl członków rodziny — zróbmy przegląd ubrań, jeśli na co dzień korzystamy z sukienek i koszul, konieczne będzie wykorzystanie wieszaków; na dziecięce ubranka przydadzą się dodatkowe mniejsze półki;
  • dopasować wymiary szaf do odzieży — wszystko powinno być tak skonstruowane, aby odzież się nie gniotła; w wysokich pomieszczeniach możliwe jest zamontowanie pantografów, czyli drążków z uchwytami opuszczającymi się na niższe poziomy;
  • pomyśleć o dodatkowych elementach: pufy, duże lustro, kącik do prasowania i suszenia;
  • wybrać oświetlenie — światło odgrywa bardzo ważną rolę, jest “wisienką na torcie”w aranżacji pomieszczeń; idealnie sprawdzą się w garderobie taśmy z oświetleniem LED, dające intymne źródło światła;
  • wybrać organizery do szuflad, ułatwiające segregację drobiazgów, bielizny i butów; wysuwane elementy zapewnią do nich łatwy dostęp, zabezpieczą przed kurzem, uszkodzeniami i odkształceniem; pudełka w obudowie wykonanej aż po sufit, to pomysłowe miejsce na sezonowe dodatki.

Wiele rzeczy w domu zaprojektować możemy sami. Natomiast garderoba jest to miejsce, w którym zdecydowanie warto skorzystać z pomocy architekta lub stolarza. Każde pomieszczenie w domu ma inną wielkość i wysokość, a kiedy w grę wchodzą skosy na ścianach i nieszablonowe miejsca, to projekt układu mebli, powinien być stworzony profesjonalnie, a szafy garderoby na wymiar, bo liczy się tu każdy centymetr. Warto o tym pamiętać, aby cieszyć się jej wyjątkowym wyglądem.