Elektrośmieci. Utylizacja i recykling

Czym są e-odpady i jak legalnie się ich pozbyć? E-odpady to produkty elektroniczne, które są niechciane, nie działają lub kończy się ich okres użyteczności. Komputery, telewizory, wieże stereo, kopiarki i faksy to przykładowe produkty elektroniczne codziennego użytku.

Ciągłe wyzwanie, jak najlepiej pozbyć się zużytej i niechcianej elektroniki, nie jest nowe i sięga co najmniej lat 70. XX wieku. Ale od tamtego czasu wiele się zmieniło, zwłaszcza liczba wyrzucanych dziś urządzeń elektronicznych.

Mamy dziś jeszcze coś innego: określenie na tę kwestię. Po zaproponowaniu kilku terminów, w tym „cyfrowych śmieci”, zdecydowano się na proste sformułowanie „e-odpady”.

Recykling sprzętu elektronicznego – odbiór zużytego sprzętu

Odpady elektroniczne czyli elektrośmieci Łódź to wszelkie urządzenia elektryczne lub elektroniczne, które zostały wyrzucone. Podczas codziennego użytku nowoczesna elektronika jest bezpieczna. Jednak większość elektroniki zawiera pewne formy materiałów toksycznych, w tym beryl, kadm, rtęć i ołów, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska dla naszej gleby, wody, powietrza i dzikiej przyrody.

Kiedy e-odpady zostaną zakopane na składowisku, mogą rozpuścić się w mikroskopijnych śladach. W końcu te ślady toksycznych materiałów gromadzą się w ziemi pod składowiskiem.

Im więcej odpadów elektronicznych i metali na składowisku, tym więcej śladowych substancji toksycznych pojawia się w wodach gruntowych.

Na szczęście istnieje sprawdzone rozwiązanie. Odbiór zużytego sprzętu i recykling sprzętu elektronicznego przez specjalistyczne firmy służą wielu użytecznym celom. Na przykład uwzględniana jest ochrona zdrowia ludzi i środowiska poprzez trzymanie tych urządzeń z dala od wysypisk śmieci czy odzyskiwanie części w urządzeniach, które nadal mają wartość i dostarczanie producentom metali pochodzących z recyklingu, które można wykorzystać do wytwarzania nowych produktów. Pod pewnymi względami ironiczne jest, że te urządzenia nazywane są „e-odpadami”, ponieważ wcale nie są odpadami – w zbyt wielu przypadkach są wyrzucane zbyt wcześnie i pochopnie.

Utylizacja komputerów – dlaczego jest ważna?

Utylizacja komputerów pozwala na recykling starego lub zepsutego komputera, dzięki czemu zachowane w użyciu są cenne materiały, takie jak obecnie będące w deficycie półprzewodniki. Chroni również nasze środowisko przed niebezpiecznymi materiałami znajdującymi się w komputerach, które należy utylizować w sposób odpowiedzialny.

Co więcej, monitory starszego typu zawierają lampy elektronopromieniowe (CRT), które zawierają ołów.

Dora Plus – kompleksowe usługi recyklingu i utylizacji sprzętu

Firma Dora Plus prowadzi legalną i rejestrowaną, ogólnopolską działalność oferującą recykling zużytego sprzętu elektronicznego, komputerowego, elektrycznego i gaśniczego, a także utylizację komputerów.

Ponadto Dora Plus posiada zaplecze maszynowe pozwalające na niszczenie danych poprzez demagnetyzację nośników oraz mechaniczne niszczenie dokumentów papierowych, elektronicznych i magnetycznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma gwarantuje szybkie tempo i najwyższą jakość usług. Oferta skierowana jest zarówno do firm i instytucji, jak i klientów indywidualnych z całej Polski. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie doraplus.eu