Abonament czy leasing samochodu?
W dzisiejszych czasach nie ma konieczności zakupu samochodu, aby jeździć fabrycznie nowym pojazdem. Nowoczesne opcje, takie jak abonament na auto czy też jego leasing, to usługi powszechnie dostępne dla klientów. Za comiesięczną opłatę możesz podróżować w komfortowych warunkach i nie przejmować się żadnymi dodatkowymi kosztami. Jakie są podstawowe i najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma możliwościami finansowania pojazdu?
Abonament samochodowy
Słowo abonament jest nam z reguły dobrze znane. Każdy, kto płaci za telefon, telewizję czy internet z pewnością spotkał się niejednokrotnie z tym pojęciem. Jeżeli jednak nie znasz dokładnej definicji, to warto wiedzieć, iż jest to płatne prawo do korzystania z określonego świadczenia. W naszym przypadku chodzi tutaj o opłatę związaną z korzystaniem z nowego samochodu.
Abonament trwa najczęściej przez okres 12 lub 24 miesięcy, ale zdarzają się także dłuższe umowy. Za każdy miesiąc użytkowania pojazdu musimy wnosić odpowiednią opłatę, która jest dokładnie określona przy ustaleniu warunków subskrypcji. Abonament wiąże się ze stosunkowo niskimi ratami, ale dość wysoką kwotą wykupu końcowego. W rzeczywistości tylko niewielka część klientów decyduje się na zatrzymanie pojazdu, bo w takim przypadku musimy zapłacić jego całkowitą wartość, bez możliwości odliczenia poprzednich rat. Są one traktowane jedynie jako opłata za użytkowanie.
Abonament jest bardzo ciekawą alternatywą dla osób, które chcą jeździć nowym samochodem tu i teraz. Chcą oni mieć konkretny rodzaj pojazdu, a po roku lub dwóch zmienić auto i dopasować je do swoich potrzeb, takich jak powiększenie rodziny czy zmiana charakterystyki pracy.
Leasing samochodowy
Leasing od lat cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na szerokie możliwości konfiguracji. Możemy wybrać taki model pojazdu, który najbardziej nam się podoba, ale jest to decyzja wiążąca, bo standardowo leasing trwa dłużej niż abonament. W tym przypadku jesteśmy także zmuszeni do wniesienia wpłaty własnej, która najczęściej wynosi 10 lub 20% wartości pojazdu.
Miesięczna stawka leasingu jest zależna od wielu czynników. Ważna jest tutaj aktualna wartość samochodu, długość jego amortyzacji, a nawet przewidywany na koniec umowy przebieg i stopień zużycia. Im bardziej pospolity i popularny samochód, tym miesięczna rata będzie atrakcyjniejsza. Wszystko, aby przyciągnąć jak największą ilość nabywców.
Przy leasingowaniu auta należy zwrócić uwagę na kwestie, takie jak ubezpieczenie czy opłaty z tytułu serwisowania. W niektórych umowach są one wliczone w miesięczną stawkę, co daje nam spokojną głowę, ale jednocześnie podnosi koszty. W części atrakcyjnych cenowo ofert leasingobiorca sam dba o usługi dodatkowe, ale jego rata jest odpowiednio niższa.
Abonament czy leasing auta?
Chociaż z pozoru leasing i abonament wydają się być podobnymi opcjami finansowania, to w rzeczywistości są zupełnie różne. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że te dwie opcję równoważą swoje zalety i wady. Osoby, które poszukują elastycznego rozwiązania na krótki okres, zainteresują się abonamentem, a w stronę leasingu pójdą wszyscy, którzy mają zamiar związać się dłuższą umową i w konsekwencji spłacić całe auto.
Jeżeli interesują nas małe miejskie auta, to powinniśmy sprawdzić samochody MINI elektryczne. Na stronię dostępny jest kalkulator, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób sprawdzimy, która opcja finansowania MINI jest dla nas korzystniejsza. Oprócz nowoczesnego i ekologicznego pojazdu otrzymujemy także w pakiecie dwa komplety opon z wymianą i pełny serwis części. Warto więc sprawdzić tę ofertę leasingu lub abonamentu.