Jak wybrać dobry hosting WWW?

Wybór hostingu dla swojej strony firmowej, bloga czy sklepu ma ogromne znaczenie, bo to właśnie od niego w dużej mierze zależeć będzie szybkość działania witryny oraz jej dostępność w sieci. Zła decyzja może nas więc kosztować utratę potencjalnych klientów i brak wiarygodności. Na co zwracać uwagę wybierając hosting WWW dla swojej strony? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Podstawowe parametry, które wiele mówią o danym hostingu

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność serwera oraz wielkość transferu danych, z której możemy w ramach danego pakietu skorzystać. Jeśli nasza strona nie jest zbyt duża i nie spodziewamy się ogromnego ruchu od samego początku, nie ma sensu kupować serwera dedykowanego i lepiej skupić się na niewielkim pakiecie hostingu współdzielonego. Zawsze będzie on rozwiązaniem gorszym od serwera dedykowanego, ale jego cena będzie niewielka, a w razie potrzeby zawsze będziemy mogli przejść na rozwiązania mocniejsze.

Pamiętajmy, że bardzo częstym ograniczeniem dla najmniejszych pakietów hostingów WWW jest ograniczona ilość baz danych, jaką można utworzyć w ramach wybranego pakietu. Będzie to problem w sytuacji, gdy zamierzamy w jednym miejscu hostować więcej niż jedną domenę.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Decydując się na współdzielony hosting WWW, musimy zdawać sobie sprawę, że z jednego fizycznego serwera korzysta w tym samym momencie kilku klientów. Wiąże się to z koniecznością wydzielenia każdemu z nich odpowiednich zasobów, by umożliwić komfortową pracę i zapewnić bezpieczeństwo. Nie może być przecież tak, że jedna osoba podpięta do danego hostingu zużyje pozostałym całość zasobów! Warto więc dokładnie przeglądnąć specyfikację i sprawdzić, na jaką ilość pamięci RAM możemy liczyć. Bardzo ważna jest też liczba jednoczesnych procesów CGI, z jakiej możemy skorzystać.

Dobry hosting WWW musi zapewnić odpowiednie zabezpieczenia i możliwość odtworzenia naszej witryny z kopii zapasowych. Powinie one być tworzone codziennie, bez jakiegokolwiek udziału klienta. Po co to wszystko? Ano po to, by w razie awarii czy destrukcyjnych zmian wprowadzonych przez obsługę strony móc za pomocą kilku kliknięć odtworzyć całą zawartość sprzed 1, 2 czy 3 dni i wrócić do działającej wersji strony. Pamiętajmy, że niezwykle istotna jest również cena, dobry hosting WWW to nie koniecznie najwyższa opłata. Tutaj naprawdę nie liczy się znaczek firmy, a niezawodność danego rozwiązania. Jeśli tani hosting WWW spełnia wszystkie wymagania, będzie dobrym rozwiązaniem niemal dla każdej strony.