Podstawy skutecznego zarządzania pieniędzmi.
Każdy z nas chciałby zarabiać więcej mniejszym kosztem. Każdy chciałby podwoić lub potroić swoje dochody. Każdy chciałby być przygotowanym na nieprzewidzialne wydatki. Te wszystkie cele możliwe są do zrealizowania. Trzeba jednak najpierw nauczyć się skutecznie gospodarować pieniędzmi. Paradoksalnie może w tym pomóc konto osobiste.
- Metoda Jars, czyli jak skutecznie zarządzać pieniędzmi
- Jak wybrać konto w banku?
- Metoda Jars dla dzieci.
Metoda Jars, czyli jak skutecznie zarządzać pieniędzmi
Metod zarządzania pieniędzmi jest bardzo wiele, natomiast spora część z nich brzmi wyjątkowo skomplikowanie i ich zastosowanie w codziennym życiu przysparza niemało kłopotów. Inaczej jest w przypadku metody Jars, którą opracował Harv Eker https://nice-script.pl/system-zarzadzania-pieniedzmi-jars/ . Co ciekawe nie jest to ekonomista, a słynny amerykański trener motywacyjny, który stał się jednak guru zarządzania finansami osobistymi. Jego metoda Jars Money Management System opiera się przede wszystkim na podziale środków finansowych pozyskiwanych co miesiąc na 6 różnych grup. Według Ekera znacznie łatwiej jest bowiem nam kontrolować mniejsze sumy, określone grupy wydatków, aniżeli zapanować nad całym systemem wydatkowania w miesiącu. W takim przypadku temat obejmuje znalezienie takich instrumentów finansowych, które pozwolą na dzielenie finansów na 6 różnych grup. Eker proponuje 6 kont bankowych https://nice-script.pl/konto-osobiste/ na które środki rozdziela się na początku każdego miesiąca. Comiesięczny dochód rozbija się na 6 różnych grup:
- 55% dochodu trafia do słoika, którego zawartość jest przeznaczona na opłaty stałe (kredyt, wynajem, media, telefon, jedzenie)
- 10% dochodu trafia do słoika przeznaczonego na przyjemności
- 10% dochodu odkłada się również do słoika, z którego środki przeznacza się na większe zakupy (np. sprzęt RTV, AGD, nowy komputer) oraz nieprzewidziane wydatki medyczne
- 10% dochodu przeznacza się także na edukację
- 10% dochodu odkłada się do słoika z inwestycjami
- 5% dochodu odkłada się na cele charytatywne
Bardziej szczegółowy opis tego co znajdziesz w słoiku odnajdziesz na jego oryginalnym plakacie, który znajdziesz tutaj. Bardzo ważne jest, aby stosować tę metodę dokładnie tak jak jest opisana przez Harviego. To jego dzieło i każdy szczegół ma znaczenie.
Taki podział dochodów pozwala zachować nad nimi kontrolę, planować wydatki, dokonywać inwestycji, nie zapominając jednocześnie o środkach na własny rozwój. Rozproszenie środków blokuje w dużej mierze możliwość dokonywania większych zakupów lub inwestycji bez chłodnej analizy zasobów.
Jak wybrać konto osobiste?
Dobrze dobrane konto pozwala do pewnego stopnia wprowadzić metodę Jars w życie. Ponadto, przeglądając https://nice-script.pl/promocje/ można znaleźć wiele ciekawych ofert z dodatkowymi korzyściami. Część banków oferuje atrakcyjne programy lojalnościowe, możliwość zbierania punktów wymienianych na rabaty, odzyskiwania części pieniędzy wydanych na konkretne usługi albo transakcji dokonanych określoną kartą płatniczą. Te wszystkim rozwiązania także pozwalają na wymierne oszczędności środków. Do tego, warto podkreślić, że dzięki aplikacjom mobilnym, powiadomieniom na telefon informującym o każdej transakcji łatwiej jest zachować kontrolę nad całością dostępnych środków.
Metoda Jars dla dzieci
Okazuje się, że Eker nie zapomniał również o dzieciach i młodzieży, które szczególnie należy uczyć oszczędzania. Naukę odpowiedzialności finansowej warto zacząć już od przedszkola. Dzieci w wieku szkolnym mogą już wejść na wyższy poziom edukacji ekonomicznej. Zrozumienie mechanizmów oszczędzania pomaga w codziennym życiu. Dlatego nie wolno dzieci izolować sądząc, ze na to mają jeszcze czas. Dziecko powinno przyswajać tą wiedzę w naturalny sposób, na co dzień, dzięki czemu ma ona szansę się ugruntować, systematyzować i sukcesywnie rozwijać. Pozwólmy dzieciom obserwować nasze działania finansowe i koniecznie dołóżmy do tego metodę jaką dla nich przygotował Eker wraz z naprawdę niesamowitym plakatem, który każdy z Was może wydrukować i przykleić na ścianie swojemu dziecku, a jego wstęp brzmi tak:
,, Nigdy nie jest za wcześnie aby nauczyć dzieci dobrych nawyków, które przeniosą się w ich dorosłe życie. T.Harv Eker. Autor besselera New Yourk Times,, Sekret umysłu milionerów”, stworzył prosty system 6 słoików dla dzieci, żeby pomóc dzieciom nauczyć się lepiej rozporządzać pieniędzmi.
Żeby użyć tego systemu, daj swoim dzieciom 6 słoików(niech młodsze je udekorują) i
Podziel pieniądze, które dostaną z kieszonkowego bądź pracy dorywczej (jeżeli są starsze) albo każde grosze, które zaoszczędziły w skarbonce i włóż je do 6 słoików.