Jakość produktu finansowego a sposób informowania o jego cechach

Sposób informowania o cechach produktu finansowego jest decydującym czynnikiem sprzedażowym. Informacja może zawierać 100% prawdziwego przekazu, może być wyselekcjonowana dla wytłuszczenia najlepszych cech i schowaniu wad oraz może być w 100% przekazem marketingowym. Te trzy rodzaje informacji występują przy produktach finansowych. Mogą się ze sobą mieszać lub występować samodzielnie. To co ostatecznie konsument przyjmie do wiadomości w głównej mierze zależy od tego jaki miał zamiar kreator informacji.

  • wybór porównywarki finansowej i źródła informacji o gospodarce ma kluczowe znaczenie dla spójności wyboru z ostateczną ofertą
  • złożoność informacji różni się w zależności od charakteru produktu finansowego
  • koszt może zależeć od wielu czynników

Istnieje szereg portali informujących o cechach produktów finansowych, najważniejsze z nich to:

ubezpieczenia

MFIND (usługa online) oraz MUBI (usługa online) – porównywarki ubezpieczeń, można porównać OC/AC, ubezpieczenia podróży, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia nieruchomości. Zrzeszają większość towarzystw ubezpieczeniowych i na podstawie zadanych parametrów pokazują co się opłaca dla danego klienta. W MFIND mamy właściwie wszystkie rodzaje ubezpieczeń, natomiast MUBI skupiło się na OC/AC. Pełną listę towarzystw ubezpieczeniowych można pobrać na tej stronie.

gełda

PARKIET (informator online) – jeden z najstarszych portali finansowych w Polsce. Zajmuje się notowaniami, inwestycjami, całością działania giełdy i spółek na niej notowanych. Wpływowy i merytoryczny, poprawnie przygotowany i z aktualnymi informacjami. Udostępnia szereg aplikacji z wykresami obrazującymi stan notowań aktualnych i historycznych. Wszystkie portale – informatory giełdowe czerpią z tego źródła.

pożyczki online

LOANDO (usługi online) oraz 17BANKÓW (usługi online) – to źródło informacji o pożyczkach i chwilówkach online. Udostępnia szereg porównań, zestawień i rankingów. Konsolidują wszystkie firmy udzielające pożyczek przez internet, kredyty gotówkowe oraz kredyty hipoteczne. Dostępnych jest szereg aplikacji kalkulatorów. Informacje zawarte na LOANDO dotyczą głównie pozabankowych firm, jednak 17BANKÓW to głównie kredyty gotówkowe i hipoteczne. Pełne, bezkompromisowe, zestawienie wszystkich pożyczek online i chwilówek oraz kredytów bankowych pobieramy z tego miejsca.

gospodarka

WIRTUALNA POLSKA (portal online) – codzienne informacje ze świata gospodarki i finansów. W tle zawsze polityka i działalność społeczna. Dziennikarze śledzą małe i duże wydarzenia, informują o nowościach w ofertach banków i pozostałych pozabankowych instytucji finansowych. Portal z nastawieniem krytyczny wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zanim dziennikarze jakiegokolwiek portalu traktującego o gospodarce wespół z finansami osobistymi i firmowymi i szerzej korporacyjnymi zaczną swoją pracę sprawdzają doniesienia z tej strony.

Dlaczego informacja jest ważna? Banki komercyjne, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe (SKOK-i), pozabankowe firmy pożyczkowe, towarzystwa ubezpieczeniowe i spółki akcyjne spełniają istotną funkcję w gospodarce państwa i w gospodarstwach domowych. Z tego powodu jakość informacji o produktach finansowych jest w synergii i jakością życia obywateli.

Kto weryfikuje informacje? Weryfikacja informacji o produktach finansowych ma charakter rozproszony. Z tego powodu konsumenci nie zawsze dowiedzą się na czas o błędach w przekazach informacyjnych. Rozproszony charakter weryfikacji polega na kontroli społecznej – im więcej osób zauważy błąd tym większy nacisk na korektę, im większy nacisk na korektę tym informacja zostanie szybciej poprawiona na zgodną ze stanem faktycznym.

Najwięcej problemów przy weryfikacji informacji o produktach finansowych mają klienci banków i pozabankowych firm pożyczkowych. W przypadku ubezpieczeń, spółek giełdowych i informacji z gospodarki zadanie jest nieporównywalnie proste. Ubezpieczycieli charakteryzuje głównie cena „wejścia”, spółki z natury posiadają charakter inwestycyjny obarczony ryzykiem i ich analiza z góry zakłada duży nacisk na wiedzę inwestora jednostkowego, natomiast gospodarka państwa jest weryfikowalna danymi z GUS (główny Urząd Statystyczny) i możliwością kontroli obywatelskiej działań rządu.

Banki udzielające kredytów i pozabankowe firmy pożyczkowe udzielające pożyczek online posiadają w swoich portfolio oferty bardzo skomplikowane gdzie cena zależna jest od szeregu czynników. Mogą one być podawane w formie linearnej jak stała prowizja, marża, oprocentowanie nominalne i rzeczywiste roczne lub podawane w formie rozproszonej relatywnej jak osobna zależność każdego czynnika koszto-twórczego od indywidualnej oceny zdolności kredytowej.