Na czym polega pośrednictwo kredytowe? Najważniejsze informacje

Dla właściciela małej firmy konieczność opanowania zdolności zarządzania finansami może wydawać się sprawą skomplikowaną. Wielu z nich jest tak zajętych swoimi codziennymi działaniami biznesowymi, że nie mają czasu, aby zamienić się w jednoosobowy dział finansowy. Jeśli codziennie odnosisz wrażenie, że właśnie tak jest w Twoim przypadku, dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się do pośrednika zajmującego się kredytami biznesowymi. Pośrednictwo kredytowe może pomóc Ci znaleźć najlepsze możliwości finansowania Twojego biznesu i usprawnić proces składania wniosków o pożyczkę, dzięki czemu możesz skupić się na prowadzeniu firmy.

Czym zajmuje się pośrednictwo kredytowe?

Pośrednictwo kredytowe to działalność, w ramach której specjalista ds. finansów działa jako pośrednik między Tobą a pożyczkodawcami. Z pewnością możesz sam wystąpić o kredyt biznesowy u każdego pożyczkodawcy i wiele osób to robi. Jeśli jednak nie masz czasu lub nie masz pewności co do procesu udzielania kredytu, może się przydać pośrednik, który dobrze się zna na udzielaniu pożyczek biznesowych.

Pośrednicy kredytowi ułatwiają swoim klientom nawiązanie współpracy z pożyczkodawcami, z którymi sami współpracują. Relacje robocze, jakie mają z konkretnymi pożyczkodawcami, pozwalają im dowiedzieć się, które produkty finansowe z ich oferty są najlepsze dla konkretnej sytuacji finansowej Twojej firmy. Pośrednicy wyślą wnioski do swoich pożyczkodawców w Twoim imieniu, a jeśli Twoje zgłoszenie zostanie zatwierdzone, przekażą Twoją sprawę nowemu pożyczkodawcy. Niektórzy pośrednicy zajmujący się pożyczkami biznesowymi mogą pobierać od pożyczkobiorcy opłaty z góry, ale bardziej renomowani pośrednicy otrzymują zapłatę od pożyczkodawcy. Koszt może być różny, ponieważ nie ma standardowych ani regulowanych stawek prowizji. Większość pośredników pobiera od 1% do 6% kwoty pożyczki.

Czym różni się pośrednictwo kredytowe od usługi udzielenia kredytu?

Kredytodawcy to instytucje, które udzielają kredytów bezpośrednio z własnych kont właścicielom firm. Z drugiej strony pośrednictwo kredytowe nie polega na pożyczaniu Ci pieniędzy, ale na znajdowaniu dla Ciebie najlepszych ofert kredytowych. Pośrednik pomaga koordynować proces ubiegania się o pożyczkę biznesową. Większość pośredników zajmujących się pożyczkami biznesowymi specjalizuje się w niektórych rodzajach pożyczek biznesowych. Upewnij się więc, że najpierw wiesz, jakiego rodzaju produktu szukasz, a następnie wybierz pośrednika pożyczek biznesowych, który specjalizuje się w tym produkcie.

Pośrednictwo kredytowe ds. kredytów komercyjnych

Pośrednicy kredytów komercyjnych mają wiedzę i dostęp do różnych produktów kredytowych. Jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju pożyczki potrzebujesz, broker kredytów komercyjnych może zapewnić Ci kilka opcji, które pomogą Ci dopracować to, co jest dla Ciebie odpowiednie. Uzyskanie finansowania dla nowej firmy może być trudne, ponieważ większość pożyczkodawców ma wymóg minimalnego czasu pracy. Pośrednicy w udzielaniu pożyczek biznesowych, którzy specjalizują się w finansowaniu startupów, mogą pomóc Ci pokonać tę barierę.

Faktoring to rodzaj finansowania, w którym sprzedajesz faktury firmie faktoringowej za opłatą w zamian za gotówkę z góry, zwykle od 85% do 95% całkowitej kwoty faktury. Firma faktoringowa staje się odpowiedzialna za odebranie należności za fakturę, a po ich zebraniu otrzymasz pozostałe środki, pomniejszone o opłatę. Pośrednicy faktoringowi faktury mogą pomóc sparować Cię z firmami faktoringowymi na najlepszych warunkach.

Pożyczki na sprzęt to pożyczki zabezpieczone, które wymagają zabezpieczenia — coś wartościowego, które pożyczkodawcy mogą odzyskać, jeśli firma nie zostanie spłacana. W takim przypadku zabezpieczeniem jest zazwyczaj sprzęt, który finansujesz. Idealnie jest skorzystać z pośrednika finansowania sprzętu ze względu na dodatkowe wymagania, które rozumieją.

Kiedy pośrednictwo kredytowe to odpowiedni pomysł?

Dobrym pomysłem jest rozważenie zatrudnienia pośrednika kredytowego, jeśli chcesz znaleźć najlepszą możliwą ofertę bez samodzielnego badania. Wyszukiwanie różnych opcji pożyczki jest czasochłonne i nie zawsze jest jasne, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.