Prawdziwe koszty pożyczki ratalnej online. Naucz się je sprawdzać
Na pożyczkę ratalną decydujemy się, gdy potrzebujemy pilnie gotówki. Tak pozyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczone środki musimy zwrócić w określonym przez pożyczkodawcę terminie wraz z odsetkami, kosztami i opłatami, które stanowią zysk instytucji pożyczkowej. Koszty te mogą być zróżnicowane u różnych pożyczkodawców, dlatego warto wiedzieć, jak je sprawdzić.
W Polsce wciąż popularniejsze od oszczędzania jest „życie na kredyt”. Nasi rodacy częściej szukają pożyczek niż produktów oszczędnościowych. Wiele osób nie chce czekać, aż odłoży odpowiednią sumę i dzięki temu będzie możliwy zakup wymarzonych produktów lub zrobienie remontu. W rezultacie często nie zastanawiamy się zbyt długo, gdy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki.
Przeciętnie na jedną dorosłą osobę w naszym kraju przypada 22 tys. zł zobowiązania finansowego. Jednak na tle innych krajów europejskich stosunek zadłużenia do naszych dochodów nie jest wysoki – wynosi 61%. Podobnie jest w przypadku zadłużenia porównywanego do PKB – stosunek ten wynosi 35% i jest jednym z najniższych w Europie. Najwyższy stosunek długów do PKB odnotowano w Wielkiej Brytanii (140%), Francji (112%) oraz w Niemczech (86%), natomiast najniższy – w Czechach (32%) oraz na Węgrzech (18,2%).
Korzystanie z pożyczek to dla większości Polaków trudny temat. Okazuje się, że 44% naszych rodaków krytycznie ocenia poziom swojej wiedzy ekonomicznej. Tylko 9% określa własną znajomość zagadnień finansowych jako dobrą lub bardzo dobrą. Nisko swój poziom wiedzy w tej dziedzinie oceniają przede wszystkim osoby młode w wieku 18-34 lata (57%) oraz seniorzy powyżej 65. roku życia (56%). Problemy ze znajomością zagadnień ekonomicznych mają również mieszkańcy wsi – 58% z nich określa swój poziom wiedzy ekonomicznej jako przeciętny. Łatwo za to zauważyć zmieniające się trendy na rynku pozabankowym. W ostatnich latach wzrosło na przykład zainteresowanie pożyczkami ratalnymi online, dlatego właśnie na nich skupimy się w naszym artykule.
– Potrzebując wsparcia finansowego, konsumenci często od razu biorą pod uwagę pożyczkę. Najchętniej szukają takiej, która jest dostępna szybko i bez skomplikowanych formalności – zwraca uwagę ekspert https://www.hapipozyczki.pl/. – Klienci rzadko zastanawiają się nad tym, ile kosztuje ich pożyczenie określonej sumy pieniędzy. To błąd, ponieważ każdy pożyczkobiorca powinien znać nie tylko całkowitą kwotę zobowiązania oraz wysokość raty, ale również wysokość odsetek i pozostałych kosztów. To ważne, jeśli chcemy pożyczyć pieniądze korzystnie i nie przepłacać przy tym – podkreśla ekspert.
Koszty pożyczki ratalnej online
Pożyczki ratalne online, podobnie jak każde inne zobowiązania, wiążą się z kosztami, które musi ponieść pożyczkobiorca, decydując się na pożyczenie gotówki. Definicja całkowitego kosztu pożyczki znajduje się w ustawie o kredycie konsumenckim. Określa ona ten koszt całkowity jako wszelkie koszty, jakie konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki (pożyczka ratalna jest traktowana jak taki kredyt).
Podstawowym kosztem doliczanym do zobowiązania są odsetki. Ich wysokość reguluje ustalona w umowie pożyczkowej stopa procentowa oraz prawo. Maksymalna wysokość odsetek nie może przekroczyć limitu, który obliczany jest w oparciu o stopę referencyjną NBP i wynosi dwukrotność sumy stopy referencyjnej oraz 3,5 pp.
Oprócz odsetek na całkowity koszt pożyczki ratalnej online składają się również różnego rodzaju opłaty i prowizje. Ich ilość i wysokość zależą od pożyczkodawcy. Teoretycznie tak naliczone opłaty mają stanowić pokrycie kosztów, jakie instytucja pozabankowa ponosi w związku z czynnościami związanymi z udzieleniem zobowiązania, weryfikacją klienta oraz przygotowaniem dokumentów. Dodatkowo do takich kosztów można doliczyć również ubezpieczenia, które czasami są wymagane przez pożyczkodawcę.
Jak sprawdzić i porównać koszty pożyczki?
Wszystkie koszty związane z pożyczką muszą znaleźć się w umowie pożyczkowej i tam możemy je zweryfikować. Podliczenie ich pozwoli nam sprawdzić całkowitą kwotę, jaką zapłacimy pożyczkodawcy za pożyczenie gotówki.
Prostszym sposobem jest weryfikacja RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Wskaźnik ten obejmuje całkowity koszt pożyczki i wyraża go procentowo w ujęciu rocznym. Oblicza się go w oparciu o wszystkie koszty (np. odsetki, prowizje, opłaty, koszty ubezpieczeń, które klient musi ponieść na rzecz pożyczkodawcy itd.).
RRSO jest najbardziej miarodajnym parametrem informującym pożyczkobiorcę o tym, czy zobowiązanie będzie dla niego korzystne, ponieważ niższe koszty to jednocześnie mniejsze RRSO. Należy zatem porównywać oferty pożyczek pod względem wysokości RRSO. W tym celu można skorzystać z porównywarki internetowej lub kalkulatora pożyczkowego. Po wpisaniu tam odpowiednich danych narzędzia te pomogą wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczkową.
Pożyczka to zobowiązanie, na które składa się wiele parametrów. Najważniejsze z nich to kapitał, czyli kwota, którą pożyczamy, oraz oprocentowanie i koszty. To właśnie odsetki i opłaty wpływają na to, ile zapłacimy pożyczkodawcy. Koszty mogą się różnić ilością i wysokością w poszczególnych instytucjach pozabankowych, dlatego warto je znać i wiedzieć, jak je sprawdzić.
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.