Pracownik sektora finansowego – w jakie kompetencje warto zainwestować?
Zastanawiasz się czy poszukać zatrudnienia w sektorze finansów? Jaka kariera może dla Ciebie czekać? Znaleźć zatrudnienie możesz wszędzie – czy to praca Szczecin, czy gdziekolwiek indziej. Zanim jednak do tego dojdzie spróbujmy zastanowić się, co będzie ważne na naszej ścieżce zawodowego rozwoju.
Sektor finansowy – kluczowe kompetencje
Do startu kariery w dziedzinie finansów wystarczy nam średnie wykształcenie, choć atutem będą większe kwalifikacje. Wystarczy to, aby zostać np. pracownikiem banku. Możliwym atutem w takiej sytuacji jest ukończenie technikum ekonomicznego.
Warto jednak wiedzieć, że dla szerszych perspektyw i możliwości awansowania (oraz wykonywania niektórych zawodów) nie obędzie się bez dodatkowych szkoleń, studiów. Możemy się przebranżowić wybierając np. tak zwaną „podyplomówkę”, która wprowadzi nas w podstawy ekonomii.
Przydatne (lub konieczne) może być także odbycie kursu księgowości – szczególnie, gdy przyszłość wiążemy z tym zawodem.
O ile kompetencje miękkie potrzebne będą raczej tym, którzy pracują z klientem (czyli np. analitykom finansowym niekoniecznie), to wszystkim potrzebna jest znajomość języka angielskiego – oczywiście poziom zależny jest od stanowiska. Wiele terminów ze świata finansowego jest osadzone właśnie w tym języku. Warto jednak poszerzyć swoje portfolio o np. niemiecki lub języki dla nas nieco egzotyczne – np. chiński. Rosnąca wymiana handlowa sprawia, że szukani są pracownicy z coraz bardziej specyficznymi zdolnościami. Często przekłada się to na wysokość zarobków. Możemy znaleźć przykładowo praca Lublin i jednocześnie współpracować z największymi korporacjami.
Gdzie mogę pracować w sektorze finansowym?
Podeszliśmy trochę szeroko do określenia tego czym jest sektor finansowy. Dotyczy on zarówno całych firm (jak np. ubezpieczalnie), jak i poszczególnych stanowisk związanych z obrotem pieniędzmi – choć w tym wypadku ściślej byłoby nazwać po prostu pracą związaną z finansami (np. samodzielna księgowa). Wróćmy jednak do pytania, które padło w nagłówku: gdzie można pracować w sektorze finansowym?
- Banki – centralna część sektora. Można pracować zarówno „na pierwszej linii” w oddziałach banku, lub na infolinii, jak i bez bezpośredniego kontaktu w centralach.
- Ubezpieczalnie – zarówno u pośredników oferujących różne produkty, jak i u samego ubezpieczyciela.
- Analizy finansowe w spółkach – dotyczące zasobów, popytu, sprzedaży, prognozy cen.
- Praca w firmach jako trader – wymagająca, stresująca, ale dająca wysokie profity finansowe.
- Działy księgowości – właściwie są w każdej większej firmie, choć wiele z nich korzysta z outscorcingu.
- Doradztwo podatkowe – sporo osób i firm potrzebuje pomocy prawnej w swoim biznesie.
- Firmy zajmujące się audytami finansowymi – sprawdzają wykorzystywanie zasobów, wysokości opłat itp., aby usprawnić działanie przedsiębiorstwa.