Księgowość internetowa – ogrom nowych możliwości
Tak naprawdę postęp technologiczny wszystkim daje się we znaki. Z pomocą nowoczesnych narzędzi niemal w każdej dziedzinie zachodzą zmiany o których kiedyś można było jedynie pomarzyć – zakupy, opłacanie rachunków, czy podpisanie nowej umowy z firmą telekomunikacyjną bez wychodzenia z domu? Wszystko możliwe tylko z pomocą Internetu i komputera – Ba! Nawet nikogo już to nie dziwi. Nikogo więc nie zaskakuje również internetowa księgowość – tradycyjne biura księgowe odchodzą w zapomnienie, na rzecz specjalistycznych aplikacji, czy programów online, znacznie ułatwiających przedsiębiorcom prowadzenie własnego biznesu.
Księgowość internetowa – funkcjonalności
Księgowość internetowa oferuje przedsiębiorcom wiele udogodnień. Począwszy od automatycznego księgowania faktur, rozliczania transakcji internetowych (WNT, WDT, WŚU, VAT-MOSS oraz import usług), generowania zaliczek PIT i deklaracji VAT, po możliwość weryfikacji numerów rachunku bankowego kontrahentów, czy nawet rozliczania tras oraz pojazdów w firmie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt wsparcia ze strony ekspertów technicznych, księgowych, czy kadrowych – programy oferują swoim użytkownikom możliwość bezpłatnych konsultacji z profesjonalistami oraz dostęp do materiałów pomocniczych.
Ułatwienie wystawiania dokumentów – czyli programy do faktur online
Program do fakturowania stanowi narzędzie już niemal obowiązkowe dla każdej osoby prowadzącej własną firmę, ponieważ umożliwia on samodzielne wygenerowanie faktury dla klientów, spełniając przy tym wiele innych dodatkowych funkcji, znacznie ułatwiających życie zabieganych przedsiębiorców. O jakich innych udogodnieniach mowa?
Program do fakturowania – przydatne funkcje
W zasadzie oferowane udogodnienia zależą od rodzaju wybranego programu do faktur online – i nic w tym odkrywczego. Po prostu należy wybrać ten, odpowiedni do profilu firmy oraz prowadzonej działalności. Co dla jednego przedsiębiorcy może okazać się zbawienne, przez drugiego może zostać uznane za rzecz zbędną i generującą niepotrzebne wydatki.
Jakie kryteria warto więc rozważyć dokonując wyboru?
Przede wszystkim poszczególne programy do fakturowania różnią się możliwością automatycznego uzupełniania danych kontrahentów. W czym tkwi ułatwienie? W takim programie, aby wystawić klientowi fakturę wystarczy jedynie numer NIP, REGON, czy KRS – pozostałe dane zostaną automatycznie pobrane z systemu Głównego Urzędu Statystycznego. Nie trzeba więc będzie ręcznie wpisywać nazwy, adresu, czy numerów urzędowych firmy, co minimalizuje ryzyko popełnienia pomyłki i pomaga zaoszczędzić znaczną ilość czasu.
A skoro o pomyłkach mowa, niezwykle istotna okazuje się możliwość edytowania już wystawionych faktur. W końcu pomyłki mogą przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej wprawionemu przedsiębiorcy.
Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze programu do faktur jest opcja wystawiania dokumentów różnego typu. Mowa tutaj na przykład o fakturach marży, korygujących, zaliczkowych, jak również paragonów, czy rachunków.
Co więcej, programy do fakturowania oferują także automatyczne wysyłanie dokumentów do kontrahentów, możliwość pracy na różnych walutach i w obcych językach, jak również możliwość integracji z innymi aplikacjami przedsiębiorcy – takimi jak sklep internetowy oraz elektroniczna bankowość. Z kolei Ci nieco bardziej wymagający przedsiębiorcy mogą zdecydować się na opcje Premium aplikacji – własną domenę, personalizację wydruku faktury poprzez dodatnie logo, czy pieczątki firmy. Możliwości są ogromne!