Profesjonalne oprogramowanie podatkowe czy profesjonalna obsługa podatkowa?

31 kwietnia! Najbardziej przerażający dzień w roku, kiedy młodzi ludzie drżą, a starcy płaczą.

„Czy dobrze wykonałem swoje podatki? Czy wziąłem wszystkie odliczenia? Czy zmieniły się przepisy, o których nie wiem?

Nie ma co do tego wątpliwości. Przygotowanie podatkowe jest wyczerpujące i trudne – tyle papieru do przejrzenia, tyle do obliczenia, tyle formularzy do przejrzenia. Które formularze należy złożyć. Chociaż Urząd Skarbowy ma wiele publikacji, które możesz wykorzystać do przygotowania swoich osobistych i biznesowych deklaracji podatkowych – są one długie, szczegółowe i trudne do przetworzenia.

Jako sposób na obejście tego wszystkiego, wiele osób zwróciło się do korzystania z oprogramowania do przygotowywania podatków. Wraz ze wzrostem popularności oprogramowania liczba dostępnych programów, które mogą Ci pomóc, wzrosła wykładniczo. Najpopularniejsze pakiety oprogramowania to  e-pity czy pitax. Każdy z tych pakietów oprogramowania pro podatkowego oferuje wiele wersji. Możesz kupić pakiet z gołymi kośćmi aż do pakietu biznesowego premium. Koszt zależy od dostępnych funkcji.

Ale zanim kupisz najnowsze i najlepsze oprogramowanie do rozliczania podatków, dobrze jest zdawać sobie sprawę z zalet i wad tego oprogramowania.

1. Zalety

a. Główną zaletą korzystania z oprogramowania do rozliczania podatków jest szybkość i łatwość obsługi. Te pakiety generalnie są zgodne z metodologią 1-2-3, trzymając się za rękę, gdy przebijasz się przez liczby.

b. Większość oprogramowania do rozliczania podatków przeniesie informacje, które podajesz, do różnych formularzy, które musisz złożyć, redukując pytania o to, który formularz wypełnić, który formularz jest do wypełnienia itp.

c. Zeznanie podatkowe można złożyć elektronicznie w większości wersji oprogramowania do rozliczania podatków. Dzięki e-zgłoszeniom Twoje podatki są przetwarzane znacznie szybciej niż papierowe deklaracje. Należy jednak pamiętać – chociaż e-zgłoszenie jest szybkie i wygodne, może również wiązać się z kosztami tej usługi.

d. Oprogramowanie podatkowe, profesjonalna wersja tych pakietów oprogramowania podatkowego, pomoże Ci zidentyfikować dodatkowe ulgi podatkowe i odliczenia, o których możesz nie wiedzieć.

e. Te programy gwarantują ich obliczenia. Zapewniają obliczenia matematyczne i wydruki do Twoich rekordów. Ich osiągnięcia są doskonałe.

2. Niedogodności

a. Jeśli uważasz, że Twoje zeznanie podatkowe jest skomplikowane, być może popełniasz nieumyślne błędy, których nie jesteś świadomy. Pomiędzy dokumentacją dostępną w oprogramowaniu do sporządzania podatków a nieuniknioną komplikacją dokumentacji US, czasami nie sposób nie popełnić błędu. US ukarze cię za te błędy.

b. Jeśli pomiędzy dokumentacją oprogramowania a dokumentacją US nadal nie możesz określić, jakie prawo ma zastosowanie – masz 50:50 szans na błędną interpretację.

c. Podstawowe wersje tych pakietów oprogramowania mogą nie zawierać wszystkich formularzy, które należy złożyć. Nie znajdziemy dodatkowych ulg podatkowych i odliczeń.

3. Kiedy potrzebujesz pracownika podatkowego?

Pod nagłówkiem „Profesjonalny Serwis Podatkowy” znajdują się dwie ogólne klasyfikacje: osoby przygotowujące podatki i księgowi podatkowi. Różnica między nimi polega na tym, że osoba przygotowująca podatek kończy tylko rozliczenie podatkowe. Księgowy podatkowy przygotuje dla Ciebie podatki, przeprowadzi audyt i pomoże zrozumieć, jak obniżyć podatki w nadchodzących latach. Koszt obu usług różni się w zależności od stopnia złożoności zwrotu i czasu potrzebnego na wykonanie pracy. Ale czasami koszt jest lepszy niż zajmowanie się kwestią US samemu. Jeśli możesz odpowiedzieć twierdząco na którekolwiek z tych pytań, zastanów się poważnie, zanim sam zapłacisz wysokie podatki.

– Jeśli Twój zwrot jest skomplikowany – chcesz zatrudnić doradcę podatkowego. Podczas gdy doradcy podatkowi nie są tani – specjaliści podatkowi jedzą, żyją i oddychają prawem podatkowym. Są na szczycie wszystkich zmian.

– Jeśli otrzymasz list od US, najlepiej będzie Ci zatrudnić doradcę podatkowego. Są ekspertami w interpretacji otrzymanego pisma podatkowego. Mogą dać Ci jasne zrozumienie problemu i krok po kroku nakreślić działania, które należy podjąć, aby rozwiązać problem. Pomagają rozwiązywać problemy, więc nie masz do czynienia bezpośrednio z US.

– Jeśli masz małą firmę, doradca podatkowy może zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Rozumieją prawo, które dotyczy Ciebie i mogą upewnić się, że dokonałeś wszystkich dostępnych potrąceń. Mogą również pomóc Ci zaplanować przyszłość, umożliwiając pomyślny rozwój Twojej firmy.

– Jeśli w przeszłości popełniłeś błędy, oznacza to, że możesz mieć pewne problemy, których nie znasz. Specjalista podatkowy może pomóc Ci uporać się ze złożonością Twojej sytuacji.

– Jeśli byłeś poddany audytowi w niedawnej przeszłości, ten sam problem może występować w twoim obecnym zeznaniu. Specjalista podatkowy może upewnić się, że tak nie jest. Poddanie się audytowi w przeszłości oznacza, że ??Twój obecny zeznanie może zostać „oznaczony” przez US do audytu. Zatrudnienie specjalisty może sprawić, że w tym roku nie pojawią się ponownie problemy – eliminując prawdopodobieństwo audytu w przyszłości. Weź również pod uwagę, że jeśli jesteś audytowany, Twój specjalista podatkowy jest w doskonałej sytuacji, aby poradzić sobie z US. M

Niezależnie od tego, czy dokonujesz zwrotu samodzielnie, korzystając z profesjonalnych programów podatkowych, czy też zlecasz to profesjonalnej obsłudze podatkowej – gra rozgrywa się o dużą stawkę. Prowadź dobre zapisy, zapisuj rachunki w razie potrzeby, bądź gotowy, gdy nadejdzie Nowy Rok. Sprawi to, że Twój proces będzie płynniejszy, dokładniejszy i bardziej prawdopodobne, że pozwoli Ci zaoszczędzić na podatkach. Sprawi to również, że Twoja szansa na poddanie się audytowi będzie znacznie mniejsza niż w przypadku kogoś, kto nie potraktował tego procesu poważnie. Bądź skautem – bądź przygotowany!

Więcej na https://www.omegga.com.pl/klienci-indywidualni/konsultacje-podatek-od-spadku-i-darowizn/