Na co zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską?
Kupno nowego mieszkania od dewelopera to nie lada wyzwanie. Dla większości osób jest to jednorazowa sprawa i często bywa tak, że konsumenci nie są do końca świadomi swoich praw przed deweloperem. Często bywa tak, że ludzie podpisują podaną przez dewelopera umowę od razu po przeczytaniu, bez wcześniejszej konsultacji z adwokatem, czy radcą prawnym. Oława to małe miasto, ale nawet tam można znaleźć prawników, którzy pomogą i doradzą przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Poniżej przedstawiamy istotne elementy umowy deweloperskiej, na które zawsze powinno się zwrócić uwagę.
Prawo odstąpienia od umowy
Każdy kupujący ma zawsze prawo odstąpienia od umowy. Dotyczy to również kupna mieszkania na rynku deweloperskim. Podwyższenia pierwotnej ceny mieszkania, nawet o minimalną kwotę, czy wskutek podwyżki stawki VAT, daje przesłanki do odstąpienia od umowy, co rodzi skutek, jakby do zawarcia umowy nigdy nie doszło.
Również w przypadku, gdy informacje zawarte w umowie deweloperskiej są fałszywe, można odstąpić od umowy. Najczęściej zdarza się to w przypadku różnicy w faktycznym metrażu, a w metrażu zadeklarowanym w umowie.
Warto jednak pamiętać, że takie prawo obowiązuje jedynie przez 30 dni od podpisania umowy. Ważne jest więc sprawdzenie wszystkich aspektów — fizycznych, jak i prawnych – w odpowiednim okresie.
Zwróć uwagę na pełnomocnictwa
Niekiedy bywa tak, że deweloper w umowie żąda udzielenia pełnomocnictwa. W praktyce wygląda to tak, że w umowie znajduje się klauzula zobowiązania klienta do udzielenia pełnomocnictwa w określonych sprawach. Są to najczęściej sprawy związane z kontynuowaniem przez dewelopera inwestycji, ustanawiania obciążeń na nieruchomości, składania oświadczeń administracyjnych lub sądowych.
Tego rodzaju pełnomocnictwa często bywają niekorzystne dla klienta. Konsekwencja udzielenie pełnomocnictwa może być późniejsza niezdolność klienta do decydowania o własnym mieszkaniu, częściach wspólnych, jak i otoczeniach budynków.
Warto pamiętać, że według polskiego prawa deweloper nie może żądać od klienta podpisania umowy pod warunkiem udzielenia pełnomocnictwa, które jest niesprecyzowane, ogólne i niejasne. Sprzeczne z prawem jest również żądanie od klienta udzielenia pełnomocnictwa niewygasającego, którego nie można odwołać. Niestety jest to częsta praktyka w umowach deweloperskich, a klienci kupujący mieszkanie bardzo często nie zauważają takich klauzul lub nie chcą ich negocjować w strachu przed stratą obiecanego mieszkania.
W takich sytuacjach warto zwrócić się o porady prawne. Nawet w mniejszych miastach, takich jak Oława, można znaleźć prawnika, który pomoże w negocjowaniu umowy deweloperskiej.